Discutii generale

Dezbatere Publica
Bombonel
Status: Neconectat

Re: Discutii generale

Mesajde Bombonel » Dum Feb 07, 2016 9:19 pm

Sunteti nebuni cu cnadnrul, tocmai s-a crapat centura Craiova sud inainte sa fie data in folosinta. Trebuie desfiintat sau adusi nemti din Germania atat la cnadnr cat si la minister.

Bujie

Mesajde Bujie » Mar Feb 09, 2016 11:15 am

Domnilor si doamnelor de la CNADNR sunteti chiar nesimtiti! Va dati prime pentru...? Puteti sa completati maretele realizari pentru care va meritati MACAR salariul, dar sa va dati si prime!?
Trebuie sa fii mare nemernic sa faci treaba asta DIN BANII MEI!

DEMISIA!

Cheetah

Mesajde Cheetah » Mar Feb 09, 2016 6:12 pm

Domnule Bujie, iti inteleg frustrarea, sunt milioane de romani in aceeasi situatie.
Din pacate nu exista o entitate in Romania capabila sa rezolve problema CNADNR, asa cum am explicat, sunt interese financiare mult prea mari. Ar fi contrar interesului celor puternici sa restructureze CNADNR.
Singurii care ar fi putut sa miste ceva sunt aia de la API, din pacate doar se bucura ca niste copii la filmulete si poze in loc sa rezolve lucrurile cu adevarat importante. Sau poate ca asta dorinta lor.

Da, sunt prevazute in buget bonusuri de 21,52 milioane de lei (aproximativ 4,8 milioane euro) pentru CNADNR plus o crestre de 11% la salariile angajaţilor.....proportional cu "realizarile" de anul trecut :)
Asta inseamna sa fii mafiot :)

horatiu.cosma

Mesajde horatiu.cosma » Mar Feb 09, 2016 6:28 pm

Asta se incadreaza in categoria "lucruri cu adevarat importante"?

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-2078 ... -grind.htm

A mai aparut si pe contributors.

Cheetah

Mesajde Cheetah » Mar Feb 09, 2016 8:08 pm

NU ! nu se incadreaza!
E doar o consecinta a singurului lucru cu adevarant important: lipsa reformarii CNADNR ! Pana atunci lucrurile se vor face la fel de"romaneste", indiferent cat de bine sunt intentionati unii oameni care vor sa faca ceva, mereu vor exista scuze, explicatii, proceduri, tapi ispasitori si vorbe....multe vorbe.

Ai idee cum se lucreaza la o firma de top in infrastructura in alte tari? Contracte pe perioada deteminata cu performanta si target impuse,(6 luni. 12 luni - de tremura camasa pe tine), incepand cu managementul care n-are influente din guvern, mediu politic sau "de afaceri".
CNADNR-ul ce face? langa 6000 de trantori mai angajeaza inca 400 (sa ma ierte unii angajati, sunt sigur ca exista profesionisti si oameni care muncesc constiincios in CNADNR ).
Uite cum se lucreaza intr-o tarisoara cu 2 milioane de locuitori, fara fonduri nerambursabile UE:
http://www.hotnews.ro/stiri-internation ... ionale.htm

Iar pentru cei care se joaca de-a filmuletele, dronele si desenele, o scurta definitie a "top management-ului":
"Top management translates the policy (formulated by the board-of-directors) into goals, objectives, and strategies, and projects a shared-vision of the future. It makes decisions that affect everyone in the organization, and is held entirely responsible for the success or failure of the enterprise."

danutzu_1069

Mesajde danutzu_1069 » Vin Feb 12, 2016 1:07 pm

@horatiu.cozma
Crezi ca are rost vreo polemica cu @Cheetah?
El nu le stie decat pe ale lui, si aici a gasit unde sa se desfasoare.
Cu cine, nu stiu, ptr ca nu mai e activitate.
Votacii pro varianta verde si-au facut "datoria" dar nu a iesit nimic.

"Construcția efectivă începe în primăvara anului 2018 și durează patru ani. Cei aproximativ 116 km sunt împărțiți în cinci loturi, construcția începe de la Pitești spre Curtea de Argeș. În patru ani vom finaliza cei aproximativ 116 km de autostradă. Pentru legătura cu orașul Râmnicu Vâlcea avem trei variante, reabilitatrea DN73C, reabilitarea acestui drum național plus variantele ocolitoare în zona localităților sau legătură nouă. Legătura autostrăzii Sibiu-Pitești de Râmnicu Vâlcea nu va fi autostradă, cel mult drum expres sau drum național", a mai spus Homor.

Bombonel

Mesajde Bombonel » Vin Feb 12, 2016 3:10 pm

azi am terminat de citit toate postarile. sunt doar 2-3 care au habar de autostrazi. danuzule tu esti platit la nr de postari sau la nr de cuvinte?

horatiu.cosma

Mesajde horatiu.cosma » Vin Feb 12, 2016 3:25 pm

Daca "postacii verzi" ar fi luptat pentru o legatura decenta Rm.Valcea-A1, probabil ar fi obtinut-o. Asa, au alergat dupa cai verzi pe pereti si se pare ca se vor alege cu o peticire a drumului spre C. de Arges.

@danutzu, eu incerc sa rationez cu toata lumea. @Cheetah are niste propuneri ok, dar nu inteleg ce vrea mai mult de la noi(API, peundemerg). Am(plural) cerut pe forum de nenumarate ori reorganizarea CNADNR, am colaborat cu presa si au aparut o multime de articole in acest sens. @cutter a ajuns consilier al lui Ciolos si munceste cu succes la proiecte de lege si hotarari de guvern care sa simplifice si eficientizeze procesul birocratic premergator constructiei de autostrazi(noua lege a achizitiilor publice, eliminarea timpului necesar pentru a scoate terenurile destinate autostrazilor din circuitul agricol/forestier si includerea terenurilor ca drum, accelerarea promulgarii de HG-uri pentru exproprieri in aceasta perioada, pentru a se putea intra in teren pe toate santierele la 1 martie etc).

In plus, se vede ca l-a consultat pe premier din discursul acestuia pe tema CNADNR(Il asteapta pe domnul Holom sa vina cu solutii de reorganizare si restructurare care sa permita o derulare mai buna a proiectelor, a spus-o public). Neaga a disparut si il cauta DNA-ul, unul din directorii CNADNR pentru implementarea autostrazilor a fost demis. S-a creat un colectiv de lucru care sa urmareasca indeaproape realizarea SF Pitesti-Sibiu. S-a creat un nou departament de proiectare care se va ocupa de proiectare PiSi dupa finalizarea SF-ului.

CNADNR e mult mai transparenta de ceva timp(acest forum, chiar daca traseul e stabilit, tot e un pas inainte; facebook, comunicate de presa, discutii cu media sub forma de live-streaming, filmulete de la deszapeziri etc). In plus, avem o relatie mult mai apropiata cu CNADNR-ul. Chiar ne-au facilitat intrarea oficiala pe multe tronsoane de autostrada, pentru a face poze si filmari. Nu inteleg ce il deranjeaza ca noua ne plac pozele. Nu e ca si cum stam toata ziua si ne uitam la poze, fara a avea alte obiective.

Si eu vreau ca toti de la CNADNR care au sifonat banul public sa ajunga unde le e locul, iar cei care nu isi fac treaba sa plece. Si mai vreau sa fie incluse criterii de performanta si toti angajatii sa fie verificati macar la 6 luni. Si-au facut treaba foarte bine, sa primeasca bonusuri. Nu si-au facut-o, avertisment, la al doilea penalizare, la al treilea "tai tai". O sa ajungem si acolo, dar eu zic ca suntem pe drumul cel bun.

danutzu_1069

Mesajde danutzu_1069 » Sâm Feb 13, 2016 4:31 pm

@bombonel
Daaaa!
Ce bine ca ti-ai dat seama. Sper ca nu ai nimic impotriva!
(Sper ca nu esti acelasi personaj politic cu aceiasi porecla)
Si totusi @cheetah "m-a facut" la nr de cuvinte!

Btw, cred ca ti-ai dat seama ca NU fac parte din aia care se pricep la autostrazi.

(Hai stârneşte-ma ca sunt in foame de bani!)

@horatiu
Cred ca are ce are cu Ionut, nu neaparat cu API, sau cu forumul.

Bombonel

Mesajde Bombonel » Dum Feb 14, 2016 12:10 am

danuzule, toata lumea isi da seama.
btw, e clar ca apa plata ca faci reclama la bere

Înapoi la “Autostrada Sibiu - Pitesti”