Discutii generale

Dezbatere Publica
Cheetah
Status: Neconectat

Re: Discutii generale

Mesajde Cheetah » Joi Apr 14, 2016 10:19 pm

"Cautam voluntari API pentru stagii de practica!"
No, ma primeste si pe mine sa dau cu matura? Dau bine, am si 2 ani jumate experienta la grupul Autostrade SpA, de prin '99 :lol:

danutzu_1069

Mesajde danutzu_1069 » Joi Apr 21, 2016 9:37 pm

:lol: :lol: :lol:
@Cheetah
Ai ramas singur pe tarla!!
Spor... la maturat!!

catalin2chat

Mesajde catalin2chat » Vin Apr 29, 2016 1:17 pm

Buna ziua,

Doresc sa fac o reclamatie pentru ca e urat ce se intampla.
Am vandut autovehicolul Opel vectra B nr. de inmatriculare BT 04 XIJ. Nou proprietar nu a inmatriculat masina pe numele lui. A circulat fara rovinieta si eu am primit amenda desi nu mai sunt proprietarul masinii. Am trimis email la politie si am aflat de http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=167 punctul 4: "Totodata, va puteti adresa serviciului public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor, in a carui raza de competenta a fost inmatriculat vehiculul, in vederea depunerii unei notificari cu privire la instrainarea vehiculului . Notificarea trebuie sa fie insotita de copii de pe documentele justificative (contract de vanzare-cumparare, certificat de radiere fiscala pentru vehiculul in cauza).". Am dus documentele justificative impreuna cu notificare scrisa la CNADNR Botosani de pe strada lebada.
Acolo am ajuns joi 28 aprilie 2016, la ora 12.
Am constatat spre nemultumirea mea ca era o atmosfera de sarbatoare.
Doamna care trebuia sa se ocupe de cererea mea, nu era de gasit.
Stiind cu merg lucrurile banuiesc ca in acte era la munca, in realitatea facea cozonaci acasa.
Doresc sa fac o plangere cu aceasta cale in relatie cu CNADNR Botosani.
Consider ca e o institutie neperformanta, care nu lucreaza pentru cetateanul platitor de taxe si cu oameni total nepregatiti.
Am instrat la contabilitate, era un domn drumar si o doamna blonda.
M-am prezentat, dumnealor nu au procedat la fel.
Nimeni nu stia ceea ce eu am reusit sa gasesc pe internet. Nimeni nu stia de procedura aceasta.
Totul a fost total neprofesionisti si sa va spun sincer, era la piata, fiecare isi dadea cu parerea.
Domnilor m-as fi asteptat sa mearga sa se informeze, si apoi sa ma indrumeze.
Am fost trimis la politie, mi s-a spus sa trimit scrisoare la dumnevoastra, etc.
Haos total, neprofesionalist, dar oameni care desi pareau ca nu ar fi vrut sa munceasca, avand o postura la birou ca un personaj care nu-si doreste nici in ruptul capului sa se miste, au avut bunul simt sa-mi spuna ceva ca sa scape rapid de mine.
Intr-un final, doamna Pascal Elinor, sper sa nu gresesc, foarte amabila(singura care parea ca a venit sa munceasca), ma insotit intr-un birou. Mi-a relatat ca nu cunoaste exact procedura, ca nu a mai experimentat cazuri de genul asta, mi-a spus ca persoana care se ocupa de obicei de astfel de cazuri e libera astazi si ca o sa-i transmita dumneaei, eu sa scriu cererea si sa las cele 2 acte, contractul de vanzare cumparare si radierea. Am facut asa.
Cat timp eu discutam cu doamna Pascal, colega dumneaei de la contabilitate a venit si a zis ca pleaca. Era cam 12 si 20 minute. Doamna Pascal, oarecum intristata intreaba: "Si cum, eu raman singura?". Atunci am realizat ca cladirea era goala desi programul pe usa scria pe la 15:30. Si mai indignat si umilit deja pentru ca stiam ca oricum nu rezolv nimic astazi, am tacut si am continuat sa scriu cererea. A doua zi, probabil sefa doamnei Pascal, persoana care facea cozonaci si pe hartii era la munca, ma suna la ora 9.15. Eu as tinde sa cred ca de acasa, dar in fine, nici dumneaei nu-i era cunoscuta procedura. Mi-a relatat ca nu am ce face, ca o sa primesc amenzi in continuare. Mi-a sugerat ca a avut multe cazuri si ca la un caz rezolvarea a fost ca vechiul proprietar sa fure numerele la masina. Probabil incerca sa-mi sugereze o solutie. O institutie a statului Roman imi propunea ca solutie furtul.
Poftim demnitate. Intr-un final, imi pastrez calmul si ajungem impreuna la concluzia ca eu ar treb sa vin sa iau actele care cica dumneaei le lasa la secretariat si sa trimit o scrisoare la cnadnr ca imi dau ei o adresa.
Acum in plangerea mea va intreb? Eu acolo nu eram la cnadnr? Nu eram exact la serviciului public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor, in a carui raza de competenta a fost inmatriculat vehiculul?
Era domnilor, dar in acelasi timp eram umilit, enervat si frustrat de incompetenta unor personaje si institutii care se desprin din operele lui Caragiale
si nu din realitatea anului 2016.
Eu am calatorit si prin alte tari la viata mea, dar mai mare umilinta decat aici, in Romania, locul unde m-am nascut si am locuit primii 25 de ani, nu am trait.

Va multumesc, sper sa luati in serios aceastra plangere si momentan chiar sunt resemnat, nu simt nevoia sa mai rezolv nimic.
Tot ce vrea e sa se notifice cei cu responsabilitate in CNADNR si sa continue spre a face training, pregatire si proceduri clare astfel incat angajatii,
din orice oras sa stie sa intrume si sa satisfaca clientul, noi platitorii de taxe.

Singura rezolvare in cazul meu e ca sa astept sa adun amenzi si probe destule astfel incat cand sumele sunt destul de mari sa merg pe calea judecatii pentru a imi gasi dreptatea. Va multumesc

Cheetah

Mesajde Cheetah » Dum Mai 15, 2016 11:30 pm

Dupa cum spuneam, romanii sunt campioni la accidente in Europa iar fiecare km de parapet din autostrazile noastre e burdusit parca in dusmanie.
In cateva sute de metri de pasaj (unde limita de viteza e 50 km/h) a murit astazi un om - http://goo.gl/QmlJUW
Va inchipuiti ce o sa se intample in tunelurile propuse pentru anumite autostrazi, inclusiv A1, unde teoretic limita de viteza va fi 100 km/h (+/-) si nu o va respecta nimeni ?
Unii idioti s-au gandit ca e mai bine (pentru buzunarele lor) sa puna pe unele portiuni din DN1 parapet despatitor din beton (care oricum e ca branza in fata unui cutit pentru un camion). E mult mai simplu sa sifonezi si incasezi bani din proiecte de parapeti si sa speli (teoretic) regulat parapetii de beton decat sa faci o treaba serioasa.

Are cineva idee cum e sa traversezi DN1 cu 4 benzi, ca pieton, pe trecere, pe intuneric si ploaie printre masini circuland cu 80-90 km/h sau mai mult ? Cu sau fara parapet ? Nu lipsa parapetului ucide, ci viteza si cocalarismul titpic romanesc. Parapetul doar iti creeaza flasa impresie de siguranta si te indeamna sa apesi si mai tare. Limitarea vitezei si radare din km in km sunt solutii mult mai bune si eficiente. Pe romani oricum nu poti sa-i educi decat arzandu-i la buzunar sau cu biciul.

Bujie

Mesajde Bujie » Mie Iun 22, 2016 2:03 pm

Se apropie data la care se vor implini 2 (DOI) ani de cand, la Dedulesti, pe Dealul Negru, intre Pitesti si Rm. Valcea se "repara" o portiune de drum surpata din cauza ploilor si a instabilitatii solului. DOI ANI! Anul trecut, timp de 8 luni s-au coit sa-nceapa...Anul asta au lucrat asa..., per total cam 3 saptamani legate ca sa stabilizeze o mica portiune de abrupt! Doi zidari beti ar fi facut acelasi lucru intr-o luna, cel mult. In continuare 2 escavatoare zac nemiscate, doar trecerea Presedintelui, vinerea, le mai dezmorteste...Pur si simplu se caca pe noi! Nesimtitii astia de la porcaria asta de CNADNR chiar ne mint in fata, zilnic, cu asa-zisa lor transparenta. Cum o sa faca ei o autostrada pe-acolo pe-aproape cand sa repare nu-s in stare. Si asta din lipsa de interes pentru ca, ceva mai la vale, la cca 1 Km, o lucrare cu mult mai complicate au rezolvat-o in mai putin de un an!
Sunteti de tot cacatul!
Aici , probabil, n-o sa mai banati (ca pe facebook!) pentru ca vad ca nu mai are nimeni interes sa va mai scrie. Stiti de ce? Pentru ca SUNTETI DE TOT CACATUL!

Cheetah

Mesajde Cheetah » Lun Iun 27, 2016 12:53 pm

Domnule Bujie,
In principiu ai dreptate cu CNADNR-ul, totusi limbajul nu e tocmai potrivit.
Toata lumea arata CNADNR-ul degetul, din pacate nimeni nu face nimic in acest sens, nu are nici un interes. Mai bine ne dam cu binisorul pe langa ei, mai punem un consilier, mai postam niste poze si filmulete....totul e roz si frumos, poate mai iese si de-un mic contract.
Exemple de pericole iminente sunt multe, uita-te la aceasta surpare de pe DN73A https://goo.gl/A6Jgow eu o stiu de 2 ani, in luna mai situatia era chiar mai grava. Nici macar o semnalizare corespunzatoare nu exista si se circula cu viteza in zona. E plina tara de asa ceva, dar sunt mai frumoase pozele cu realizarile maretele ale CNADNR si filmarile cu drona.

Bombonel

Mesajde Bombonel » Mie Iun 29, 2016 9:40 pm

zici ca e azil de batrani. danuzule baga o reclama de sezon!

Înapoi la “Autostrada Sibiu - Pitesti”