Propunere Traseu

Dezbatere Publica
dr4qul4
Status: Neconectat

Re: Propunere Traseu

Mesajde dr4qul4 » Lun Noi 23, 2015 1:42 am

Iti sugerez sa pui mana pe o harta si sa incepi sa calculezi timpii de acces. Sunt sigur ca vei lua in calcul viteza cu care se va circula pe segmentele tunel-viaduct-tunel.
M-am intors de foarte multe ori de pe DN64 si DN67 si nu vad cum, pentru directia Bucuresti, un nod la Seaca/Daesti ar putea fi folosit in defavoarea nodului Tigveni.
Dar poate imi vei explica tu.

Recunosc, numarul 500, este o estimare personala dar nu cred ca sunt foarte departe de adevar: pe "centura Rm Valcea", spre Sibiu, raportul este de peste 10 ori in favoarea celor care vin pe DN7 comparativ cu cei care vin de pe DN64/DN67. Niciodata nu am prins mai mult de 5 masini la acea intersectie. Autostrada va creste MZA-ul, dar acest lucru este valabil pentru toate directiile.

S-ar putea sa fie o surpriza pentru tine, dar majoritatea celor care vin pe DN67 merg spre Pitesti. Daca vor sa o ia spre Timisoara vor folosi traseul prin Defileul Jiului.

danutzu_1069

Mesajde danutzu_1069 » Lun Noi 23, 2015 3:56 pm

DanaComsa

Mesajde DanaComsa » Lun Noi 23, 2015 8:52 pm

Votul meu este in favoarea traseului VERDE pentru ca trece mai aproape de Ramnicu Valcea ceea ce va duce la dezvoltarea municipiului Rm.Valcea si a judetului Valcea. Chiar daca pare o varianta mai scumpa datorata tunelurilor, exista avantajul ca pentru tuneluri nu mai este necesara expropiere. Avantajul dezvoltarii unei zone cum este Rm. Valcea, care in ultimii ani datorita lipsei unei autostrazi a ramas in urma, este existenta autostrazii cat mai aproape de noi. Traseul VERDE este singura solutie pentru Rm. Valcea.

Agonise

Mesajde Agonise » Mar Noi 24, 2015 2:06 pm

Sa nu uitam insa de faimoasele dealuri de langa Ramnicu Valcea care nu prea au tendinta sa stea in loc. O autostrada pe acolo ar putea fi un nou Aciliu.

Camelia

Mesajde Camelia » Joi Noi 26, 2015 9:33 am

Verde! Parerea mea ca valceanca!

Alex

Mesajde Alex » Joi Noi 26, 2015 4:07 pm

Aleg varianta 4 pentru ca: 1. Dupa cum bine stim in Ramnicu Valcea inca este al doilea combinat chimic din Europa dupa cel din Polonia si avem nevoie de o autostrada catre Vest. 2. Ramnicu Valcea are pe raza de 30 km statiuni precum: Govora, Ocnele Mari, Olanesti, Calimanesti, Caciulata- iar aceasta autostrada ar facilita accesul mai usor al turistilor catre aceste statiuni care aduc in judet zeci si sute de mii de turisti anul. 3. Este necesara o legatura cat mai directa si mai rapida cu sudul tarii. 4. Va rog sa lasati interesele desarte ale unor oameni ce vor sa prmiasca bani grei pe pamanturi si sa tineti cont de parerile cetatenilor. 5. Nu uitati ca aceasta autostrada ar putea fii un punct cheie in resuscitarea economiei Valcene. ;) Va multumesc

Alex

Mesajde Alex » Joi Noi 26, 2015 4:09 pm

Aleg varianta4 pentru ca: 1. Dupa cum bine stim in Ramnicu Valcea inca este al doilea combinat chimic din Europa dupa cel din Polonia si avem nevoie de o autostrada catre Vest. 2. Ramnicu Valcea are pe raza de 30 km statiuni precum: Govora, Ocnele Mari, Olanesti, Calimanesti, Caciulata- iar aceasta autostrada ar facilita accesul mai usor al turistilor catre aceste statiuni care aduc in judet zeci si sute de mii de turisti anul. 3. Este necesara o legatura cat mai directa si mai rapida cu sudul tarii. 4. Va rog sa lasati interesele desarte ale unor oameni ce vor sa prmiasca bani grei pe pamanturi si sa tineti cont de parerile cetatenilor. 5. Nu uitati ca aceasta autostrada ar putea fii un punct cheie in resuscitarea economiei Valcene. ;) Va multumesc
Ultima oară modificat Joi Noi 26, 2015 4:12 pm de către Alex, modificat 1 dată în total.

COSTINESCU BOGDAN

Mesajde COSTINESCU BOGDAN » Joi Noi 26, 2015 4:10 pm

Traseul VERDE, deoarece trebuie pusa in valoare atat statiunea Caciulata, cat si Municipiul RM. VALCEA.

marinescu.cristiana

Mesajde marinescu.cristiana » Joi Noi 26, 2015 4:11 pm

Varianta 4 este cea mai buna pentru judetul nostru inclusiv din punct de vedere turistic. Ar trebui sa se tina cont de asta.

rodica111

Mesajde rodica111 » Joi Noi 26, 2015 5:01 pm

Stimati domni de la cndanr, ați observat ca cei din Râmnicu Valcea fac spam și votează la grămadă cu conturi de e-mail create special pentru a rasturna scorul in favoarea variantei verde? Deasemenea tot ei fac postari multiple pro variantă verde, cu multiple conturi. Poate ați observat ca peste noapte s-a schimbat scorul în favoarea varianței verde, care avea undeva la 20%, iar variantă rosie conducea detașat de la început. Acest vot online e nul și e cazul să îl și scoateți din peisaj, pentru ca oricine poate vota cu zeci sau chiar sute de conturi. Deci e cazul să lasati specialiștii să voteze traseul cel mai bun, ca altfel intrări în derizoriu cu această dezbatere online.

Înapoi la “Autostrada Sibiu - Pitesti”