CLUB

Dezbatere Publica
danutzu_1069
Status: Neconectat

Re: CLUB

Mesajde danutzu_1069 » Joi Noi 12, 2015 5:03 pm

@Cheetah
Chiar ca am zis bine la inceputul acestui subiect:"...inclusiv "rafuieli" sau "refualari" personale."
Te rog eu, demonstreaza-ti propriile afirmatii cu date concrete, nu cu generalitati!!

Care e user-name-ul tau pe PUM? ca asta cu care esti aici, nu te gasesc.

BTW: sa nu confunzi PeUndeMerg cu Construim Romania, ca nu-s unul si acelasi lucru!!

Si inca ceva, nu inteleg de ce ar fi fost stearsa postarea de care zici tu, cand forumul a tot "strigat" ca ceva nu e in regula cu portiunea de care vorbim, inca din faza de constructie!! Cauta pe forum si o sa vezi.

Cheetah

Mesajde Cheetah » Joi Noi 12, 2015 8:19 pm

Voi ati deschis subiectul si ati facut reclama aici la alt forum. Eu n-am nici o rafuiala si nu am nimic de demonstrat, nimanui!
Cand s-a amplificat scanadlul cu tronsonul stricat, TOATE postarile mele erau demult sterse. De fapt erau sterse in cateva minute dupa postare, de fiecare data.
Intreaba-l pe IMPARAT ce motive serioase a avut, eu de unde sa stiu !?
Raman la parearea ca forumul ala e o mare diversiune, strecurata printre foarte multe informatii corecte.
Vezi ca rezultatele financiare ale CNADNR sunt publice, intreaba-l pe IMPARAT ce s-a intamplat cu 15 miliarde de euro in ultimii 9 ani si incearca sa sari cu vederea peste 100 de poze cu acelasi camion obosit, luate din diverse unghuri !
Cauta adevaratele cauze ale esecului infrastructurii romanesti, nu efectele sau micile victorii trecatoare cum faceti voi pe forum! ....De fapt m-am obisnuit cu atata superficialitate tipic romaneasca, de la ministrii pana la muncitorii care astupa cu lopata gropile pe ninsoare.

PS: - nu o sa mai raspund la nici o postare care n-are nici o legatura cu prezentul forum.

danutzu_1069

Mesajde danutzu_1069 » Sâm Noi 14, 2015 10:13 am

Hmm, cand am zis ca prefer traseul rosu pentru ca avantajeaza Transfagarasanul, ma gandeam la turism civilizat. Dar poate asta românul?
Tare mi-e ca vor sporii fuioarele de fum pe marginea Transfagarasanului iar Bâlea Lac va deveni o mare parcare. Nici acum nu e departe de asta. Oare sa facem o parcare supraetajata acolo :?
in fine, optiunea mea ramane neschimbata, in speranta (deşarta) ca românul se va civiliza.

costica

Mesajde costica » Lun Noi 16, 2015 1:50 am

Traseul autostrăzii Sibiu-Pitesti e ocupt pe jumatate din distanta de calea ferată până la Racovița. (Ce ar insemna ca autostrada sa meargă și după Racovița prin zona cea mai abruptă, ingusta și accidentată către Calimanesti, unde să ocolească și apele Oltului, și calea ferată, care pe deasupra mai are și ea tuneluri) Misiune imposibilă! Asta înseamnă o îngreunare foarte mare a construcției șoselei de mare viteză. Imaginati-va ce lucrare de artă trebuie acolo, cât timp le va lua constructorilor numai să proiecteze zona asta problematică, nu mai zic de construcția propriu zisa. Aici o să fie și mari probleme cu acordurile din partea CFR-ului, și deci o amânare a construcției la nesfârșit. Altfel dacă se urmează traseul roșu sau albastru și de la Racovița se iese de pe Valea Oltului, traseul autostrăzii scapa de calea ferată, și de o zonă strâmtă și mărginită feroce de apele Oltului. Nici nu va imaginați cat de greu e să construiești o autostradă pe un defileu strâmt, cu apa unui râu mare care sta permanent la picioarele tale, și pe deasupra și cu o cale ferată care urmează exact locul extrem de îngust pe unde vrei să construiesti! Ce drenaje, ce amenajări, ce eforturi trebuie făcute pentru a te putea desfășura în asemenea condiții. Nici nu vreau sa-mi imaginez. Deci variantele turcoaz și verde sunt excluse pentru ca ar însemna începutul sfârșitului autostrăzii Sibiu-Pitesti.

Goldmund

Mesajde Goldmund » Lun Noi 16, 2015 5:43 pm

Cheetah

Mesajde Cheetah » Lun Noi 16, 2015 6:09 pm

Goldmund

Mesajde Goldmund » Joi Noi 19, 2015 8:43 am

Cheetah,
nu doresc sa intru in polemica cu dvs..
Poate am inteles eu ceva gresit in legatura cu acele costuri imense(metenanta tunelurilor), dar pe Valea Oltului chiar este nevoie de cateva tuneluri, indiferent de costuri. Fara ele(tuneluri), A1 Pitesti-Sibiu nu ar fi posibila - sper sa fie clar acum.
Si, nu stim in timp cat la suta din populatia tarii ar folosi singura legatura de autostrada intre Ardeal si Muntenia. Vad ca dvs. stiti.

in Germania nu am platit niciodata un tunel prin aceasta tara, iar in Austria sunt doar cateva tuneluri lungi(pana in 13.9km) care intr-adevar se platesc aparte fata de vigneta.("Gandirea" e precum cea germana pentru vigneta camioane:
cei care folosesc autostrazile austriece (de la nord spre sud)sunt cei mai multi turistii germani, olandezi , din Scandinavia, precum si majoritatea camionagii sunt tot din aceste tari, deci sa plateasca.)

Dvs. nu platiti din salariu intretinerea DN-urilor? Sau credeti ca din bruma de pe vigneta statul reuseste dezapezirea, intretinerea, modernizarea, etc. a mii de km din DN ?

Cheetah

Mesajde Cheetah » Joi Noi 19, 2015 11:50 am

Goldmund

Mesajde Goldmund » Vin Noi 20, 2015 8:36 pm

Cheetah ,
nici tu nu ai inteles ce am dorit eu sa spun:
degeaba calculam cat costa un tunel, ce costuri ar fi pentru metenanta, cate trebuie facute pe A1 e problema celor care decid traseul cel mai fiabil, nu noi si calcule noastre.
Vorbim vorbe.
numai de bine

horatiu.cosma

Mesajde horatiu.cosma » Dum Noi 22, 2015 10:49 am

Se mai ocupa cineva de forum? Ce e cu atatea thread-uri pe bulgara cu informatii aiurea?

Înapoi la “Autostrada Sibiu - Pitesti”